Interpretare analize SECRETIE VAGINALA

HPV

Postata de Claudia31 cu 10 ani in urma.

Buna, as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu o interpretare a analizelor SECRETIEI VAGINALE. AM obtinut:

CELULE EPITELIALE FRECVENTE
REACTIE INFLAMATORIE DISCRETA (PMN RARE)
HEMATII ABSENTE
LACTOBACILI RELATIV FRECVENTI
LEVURI NU SE OBSERVA
TRICHOMONES VAGINALIS ABSENT
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

In afara de o " discreta " inflamare vaginala [ PMN - celule polimorfonucleare rare] , pentru care probabil vei primi un tratament [ daca medicul considera necesar ] ,rezultatul este f. bun.

Ana Mihaela22

acum 9 ani

buna miam facut examen papanicolau (canal cervical vagin) si miau iesit urmatoarele: CII, FRECVENTE CELULE EPITELIALE, LEUCOCITE PMN, RARE FIILAMENTE DE CANDIDA,FLORA GRAD I.
inainte de examen nu imi venise ciclul 4luni si deasta miam facut .dupa examen mia spus ginecologul sa iau de kate ori numi numi vine durphaston.am astepta 4 -5 sapt nu mia venit am luat durphaston si mia venit dar mia curs doar cheaguri 4-5zile,apoi nu mia venit iar 3luni nu stiu ce sa fac ginecologul la examen mia spus ca totul e in regula ca numi venise de la stres.eu as vrea sa iau anticonceptionale(prima data in viata) si nu stiu daka isi fac efectul daka nu am ciclu .ce mati sfatuii sa fac? am 22 de ani .o nastere si 3avorturi.multumesc!