HSIL

HPV

Postata de nickoletamimi cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Nicoleta si am 24 de ani, in urma cu 2 saptamani am facut testul de secretie si citologie cervico-vaginala Babes Papanicolaou in mediu lichid si am primit urmatoarele rezultate: prezenti bacili si cocobacili, Gram variabili cu aspect microscopic sugestiv de vaginoza bacteriana la secretie si HSIL(leziune intraepitaliala scuamoasa de grad inalt) cu extensie intraglandulara la papanicolau. va rog sa imi spuneti cat de grav este deoarece programare la medic o am peste 2 saptamani si sunt foarte ingrijorata. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

ramona

acum 10 ani

Buna, eu am avut hsil si daca vrei sa citesti tot ce am spus noi ne gasesti aici. sigur te vei mai lamuri , este un forum deschis acum 3 ani dar noi suntem inca acolo si postam. //sfatulmedicului.ro/comunitate/hpv-si-cancerul-de-col-uterin/coniza-ie-opera-ie_21483
hsil inseamna leziune de grad inalt si trebuie musai scoara acea modificare , sau asa cum i se spune " rana" 2 saptamani pana la control nu se intampla nimic, dar eu te sfatuiesc sa vindeci cat mai repede bacilii aceia, mergi la dna doctor fara programare sa iti prescrie tratament. pentru citire analize nu iti trebuie programare. pana nu vindeci bacilii nu iti va putea face interventia. nu doare nu si nu este nimic grav, doar ca musai trebuie sa rezolvi aceasta problema.