hsil

HPV

Postata de membru216199 cu 11 ani in urma.

Ma numesc Mihaela si in urma testuluiP>N.mi-a iesit:HSIL.MODIFICARI REPARATORII ASOCIATE CU INFLAMATIA.INFLAMATIE ACUTA.ATROFIE.Mentionez ca am 52 de ani si urmez un tratament hormonal.Spune-ti cat de grav este.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

LSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt. In acest caz, se indica examinarea cu colposcopul - o metoda optica de examinare a colului uterin ce mareste imaginea de 10 – 40 de ori. De regula, se practica biopsia colului pentru a avea un diagnostic exact histopatologic.