hpv

HPV

Postata de mimy cu 10 ani in urma.

va multumesc foarte mult pentru detali d-na Adrienne dar daca am tulpina hpv 16 si am relatii intime cu sotul el ce trebuie sa faca sa nu ma reinfecteze

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Parerea mea.......fiecare hotaraste pentru el........dupa ce termini cu acest virus, in sensul ca se rezolva prin tratament sau interventie chirurgicala si refaci testul si nu mai apare, nici o tulpina cu risc, este bine sa faci vaccinul si astfel sa ai o protectie, cat de cat........altceva, nu stiu.......mai este masura radicala si anume abstinenta, la care nu cred ca vei recurge.............