hpv

HPV

Postata de mimy cu 10 ani in urma.

daca am avut virusul hpv inainte sa nasc si nu am stiut de el cum pot sti daca fetele mele au

Raspunsuri (2)

Doctorulstietot

acum 10 ani

Pina acum nu au fost citate infectii transplacentare . Riscul este la nastere ptin traversarea filierei pelvigenitale( prin nastere vaginala). Chiar daca ar avea infectia o buna imunitate a copiilor va respinge infectia.

Mira

acum 10 ani

Din pacate HPV se transmite in nenumarate moduri si este foarte usor de contractat. Eu merg la o clinica foarte buna care are pe site ffff multe info despre bolile care ne pot afecta pe noi femeile. Acolo oti gasi mult erapsunsuri la intrebarile tale si prin newsletterele lor te tin informata. Uite aici lunk despre HPV si cum se transmite (da, prin nastere naturala s epoate lua virusul): http://www.donna-medicalcenter.ro/virusul-hpv-un-pericol-pe-care-nu-l-putem-ignora.html