hpv

HPV

Postata de micuta1970 cu 11 ani in urma.

mia iesit hpv pozitiv acum 2 ani acum am o scurgere urat mirositoare si nu imi vine ciclul am 43 ani am facut test de sarcina si au iesit negative poate fi de la HPV?

Raspunsuri (2)

Nirolf

acum 11 ani

Ce tulpina a virusului HPV a iesit pozitiva? Daca este una cu risc, ar trebui sa faceti controale ginecologice mai des, ca sa puteti descoperi din timp ceva anormal, cand inca se poate trata.
Faptul ca aveti virusul nu cauzeaza de obicei scurgeri anormale. Aceste scurgeri pot fi cauzate de o modificare fiziologica, hormonala, sau mai degraba de o infectie bacteriana sau micotica. Si pentru aceasta ar trebui sa faceti un control, sa vada daca este infectie si sa va prescrie un tratament adecvat.
Intrerupera menstruatiei poate fi cauzata de infectie, dar este posibil sa fie si din cauze hormonale, este posibil sa aveti o menopauza timpurie din cauza tulburarilor hormonale.

Doctorulstietot

acum 11 ani

Obligator trebuie sa faci o colposcopie care sa precizeze intinderea leziunii. Prezenta HPV nu este de dorit (probabil este de grad inalt) . Ar trebui sa-ti cresti imunitatea in incercarea de a scapa de virus . Scurgerile nu au nici o legatura cu HPV.