HPV

Postata de miki1965 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 46 de ani si in urma analizelor facute am primit urmatorul raspuns proba ADN HPV pozitiv contine-tipurile HPV-16,53,73,aceelasi raspuns l-am primit si in 2009.Ce ma sfatuiti sa fac? Mutumesc

Raspunsuri (7)

laura

acum 12 ani

Trebuie sa mergeti neaparat la medicul ginecolog,pt un tratament si eventual o colposcopie...

Adrienne

acum 12 ani

Din 2009 pana in 2011 nu ai urmat nici un tratament ? Ai una dintre tulpinile cauzatoare de cancer de col uterin [ 16]. Nu vreau sa te sperii,dar nefacand nimic,dupa 3 ani, deja poate exista un cancer intr-o faza de inceput. Mergi cu investigatiile mai departe la un medic ginecolog bun,care va sti ce trebuie facut in continuare. Multa sanatate si nu uita ca in aceasta situatie timpul este f.impotant.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Prezenta tulpinii virale indica faptul ca va trebui sa efectuati controale la 6 luni pentru cancerul de col uterin. Nu exsta certitudinea declansarii acestuia. Stressul diminueaza mult imunitatea de care aveti mare nevoie. Duceti o viata echilibrata si evitati stressul. O data la 6 luni, un an faceti un tratament de stimulare a imunitatii cu Isoprinosine sau Baraka.
075dermato

miki1965

acum 12 ani

Buna ziua,multumesc mult pentru raspuns,am primit ca medicatie Isoprinosine,ovule antiseptice cu echinaceea cu acestea am inceput tratamentul si Aldara cu aceste medicament urmeaza sa incep saptamana viitoare mi s-a spus ca trebuie aplicat numai de catre o asistenta.

Mirela_M

acum 11 ani

Buna ziua, mi-ati putea spune va rog cum v-ati simtit dupa tratamentul cu Aldara? Trebuie sa il fac si eu dar am citit opinii negative, mai ales ca Aldara este pentru uz extern... Multumesc.

Marilena

acum 9 ani

Buna Ramona. Cu ce anume ai scapat tu de hpv 16? Si eu am acest virus si m-ai ajuta foarte mult daca ai putea sa-mi dai un raspuns. Te rog mult, e foarte important ptr mine. De fapt, cred ca intelegi....

MembruMobileApp1510852167

acum 6 ani

Buna Marilena! Daca ai primit raspuns la intrebarea ta privind tratamentul hpv 16, te rog mult sa ma contactez cat mai urgent. Multumesc!