HPV

Postata de eumady cu 12 ani in urma.

Buna ziua!

Daca am HPV as dori sa stiu cand pot transmite virusul partenerului.Doar cand virusul este activ sau tot timpul?
O persoana purtatoare de HPV mai poate face sex oral?

Multumesc

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Evident ca poate face sex oral. Dar numai protejat. Cu privire la felul in care se transmite, parerile sunt impartite. Ideea este ca trebuie folosit in permanenta prezervativul, asta e clar.

eumady

acum 12 ani

Ok.dar daca femeia este purtatoare cum poate primi sex oral cu prezervativ!?
Mentionez ca nu mai am negi doar ca virusul este in corp

Iuli

acum 12 ani

Exista foite de protectie si pentru cunnilingus, daca la asta va referiti. Daca nu, se poate folosi folie de plastic alimentara. Solutii exista daca doriti sa va protejati partenerul asa cum poate v-ati fi dorit sa va protejeze pe dvs cel care v-a transmis boala.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

http://075dermato.blogspot.com/2010/09/vegetatii-veneriene.html
Dupa cum vedeti prezervativul nu va poate apara complet de HPV :-(
HPV (virusul papiloma specific omului) sunt de fapt o clasa de virusuri. Acestea se transmit de la purtator HPV (sanatos - care nu are leziuni) sau bolnav (care are leziuni - are boala). Daca aveti un tip de HPV nu inseamna ca nu puteti deveni purtator sau bolnav cu alt HPV !!!
Persoana care intra in contact cu un purtator, daca are o imunitate foarte buna poate sa nu faca boala niciodata (devine purtator sanatos). Persoanele care fac boala (prezinta leziuni) nu numai ca sunt purtatoare de virus dar au si o imunitate precara !
NU EXISTA TIP DE CONTACT FIZIC SAU SEXUAL CARE SA NU PREZINTE UN OARECARE RISC DE TRANSMITERE A VIRUSULUI HPV.
Cheia rezistentei in fata agresiunii virale este pastrarea unei bune imunitati. Somn suficient, evitarea stressului, alimentatie sanatoasa. Tratamentele de stimulare imunitara se fac de maximum 2 ori pe an, nu vor dura mai mult de 14 zile, vor fi intotdeauna insotite de vitaminoterapie. Aceste tratamente se fac EXCLUSIV la recomandarea medicului (produsele intens promovate nu sunt neaparat utile sau eficiente).
075dermato

eumady

acum 12 ani

multumesc mult pt raspuns!