HPV

Postata de Mihai cu 13 ani in urma.

In urma unui test Papanicolau prietenei mele nu ia iesit nimic ca ar avea HPV in analizele ei scriind (CELULE EPITELIALE FRGVENTE , POLIMORFONUCLEARE RARE,FLORA MICROBIANA ABUNDENTA,FROTIU CLASA 1 PAP) in schimb cand a vazuto doctorul ia dat tratament cu condyline pentru ca in zona genitala si anala are foarte multi negi genitali. Este acesta un simtom de HPV? Ce test trebuie sa faca ca sa vada daca are HPV si ce tulpina? Analizele de la Papanicolau sunt bune? Va multumesc pentru raspuns

Raspunsuri (9)

luki

acum 13 ani

pt.flora abundenta nu i-sa dat nimic,nu a facutsii alte analize,tricomonas,mycoplasma,un ecograf intravaginal,o colposcopie.

Mihai

acum 13 ani

nu ia dat nimic. este ceva grav?

Mihai

acum 13 ani

nu ia dat nimic. este ceva grav?

luki

acum 13 ani

nu este ceva grav,dar schimba medicul,trebuie sa faca sii alte investigatii,in urma acestora i-se poate administra.tratamentul corect
multa sanatate,din ce localitate sunteti poate va recomand un medic

Mihai

acum 13 ani

suntem din Bucuresti si la spitalul Cantacuzino am fost . daca ai un medic bun ne poti spune . multumim frumos pentru ajutor si va uram din suflet sanatate.

luki

acum 13 ani

DR.Parvu Ioan,este la Medsana in Cotroceni,eu sunt foarte multumita de dumnealui.sanatate multa

Dana

acum 13 ani

Analiza Papanicolau e buna, frotiul I indica modificari minore. Ceea ce ma mira insa este faptul ca medicul nu a continuat seria de analize : examen de secretie, Mycoplasma/Ureaplasma, Chlamydia si, bineinteles, o colposcopie pentru a vedea daca sunt rani la nivelul colului uterin. Negii apar cel mai frecvent de la HPV. O analiza costa in jur de 200-400 lei, depinde unde o face (cu o trimitere de la medic e posibil sa coste mai putin). Totusi, recomand un control si la un alt medic. Nu e normal sa dea tratament fara analize realizate in prealabil, mai ales ca poate sa faca o reactie alergica.

Mihai

acum 13 ani

ce laborator mai ieftim putem gasi ca noi vrem sa facem geotipare hpv pt toate tulpinile sa vedem ce tulpina este? multumim mult pentru informatii

flori

acum 11 ani

testul HVP ADN-se poate face la Synevo Victoriei,si e 300 lei