hpv

HPV

Postata de Karin2405 cu 13 ani in urma.

Prietena unui var de-al meu a descoperit de curand ca are hpv (nu stiu ce tulpini), el acum si-a facut analize si asteapta rezultatele. Ma roaga sa va intreb, este posibil ca din momentul in care a contactat si el virusul sa il fi dat mai departe si celorlalte femei cu care a avut relatii intime? El vrea sa le sune sa le spuna sa mearga la doctor.
Exista posibilitatea ca cineva infectat doar sa transmita virusul fara ca el/ea sa fie afectat/a?
O femeie cu un partener infectat, poate sa nu aiba nimic?

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 13 ani

Daca nu este infectat nu are cum sa transmita virusul.
Ar fi foarte frumos din partea lui sa-si anunte fostele partenere de o posibila infectare.
La femei celulele infectate se pot transforma in celule precanceroase care la randul lor netratate pot deveni celule canceroase. De aceea ar fi bine sa-si anunte partenerele chiar daca aceste poate nu au contactat

fangtasia

acum 13 ani

daca el are cu siguranta au si ele.ca asa cum sa infectat el, a transmis si la fete

Iuli

acum 13 ani

Daca el nu este infectat (desi daca a avut relatii sexuale neprotejate, cel mai probabil este), atunci nu poate transmite.
Daca el este infectat, desigur ca poate transmite mai departe si ca a si transmis deja daca a avut mai multe partenere si cu care nu s-a protejat. Faptul ca el nu are simptome nu inseamna ca nu are nimic, dat fiind faptul ca la barbati de multe ori HPV nu are nici un simptom, ca de altfel si alte BTS.
NU INTELEG de ce lumea nu foloseste PREZERVATIV!! Cred ca anticonceptionalele sunt cea mai p***a inventie si nu fac decat sa ajute la propagarea bolilor...
Oricum, sanatate!