hpv-ul dupa tratament

HPV

Postata de stela2097333 cu 13 ani in urma.

cu 3 ani in urma colcoscopia mi-a evidentiat hpv, dar eram deja insarcinata. Am nascut natural fara sa fiu anuntata de eventualele riscuri.Cand am intrerupt alaptatul (cam la un an si jumatate al copilului)m-am dus sa-mi rezolv probl. cu hpv-ul, am aflat ca am tulpina 16 si 18, am facut o cauterizare a ranii de pe col care se dovedise a fi f mare si am inceput tratament cu licopid de 10 mg (citostatic) si indole(imunizant pe baza de flori de brocoli).Acum rana e aproape vindecata si am primit accept de a relua viata sexuala.Intrebarea e daca nu e riscant sa reiau virusi de la sot? se poate trata si el? copilul nascut natural(acum are 2 anisori si pare a fi perfect sanatos,)ce riscuri are si cum sa le previn daca e posibil? va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Cel mai probabil sotul are si el. Folositi oricum INTOTDEAUNA prezervativ si obligatoriu consult si tratament. Nu inteleg totusi cand ati aflat ca aveti HPV de ce el nu s-a dus imediat sa se trateze!!!!!!!