HPV se poate lua si altfel decat prin contact sexual?

HPV

Postata de Ramonik78 cu 9 ani in urma.

As vrea daca se poate sa imi raspunde un medic daca exista posibilitatea de a lua HPV in conditiile in care ai doar contacte sexuale protejate. La un consult ginecologic mi s-a spus ca am o rana pe col si ulterior am facut o analiza ca sa aflu daca sunt infectata cu HPV si mi-au iesit 18, 22, 31, 66. Se poate lua chiar si daca folosesti prezervativul?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Virusul se transmite prin contact cutanat ( " skin to skin") in timpul actului sexual ; utilizarea prezervativului nu garanteaza protectia .