HPV sau doar o infectie?

HPV

Postata de Cris cu 4 ani in urma.

Buna ziua , am 22 de ani...
In urma cu 2 luni am fost la un control ginecologic deoarece aveam niște scurgeri anormale . Atunci am aflat ca am o rana pe col ‘nici mare dar nici mica’ . Așa ca Dna doctor mi-a făcut niște analize de secretie și un test papanicolau , rezultatele fiind : ureaplasma urealyticum prezenta pentru care am primit tratament cu doxicilina și eu și partenerul timp de 10 zile. Iar la testul Pap : celule intermediare și superficiale cu discrete anomalii celulare și ASCUS .
Urmează sa ma intorc peste 2 spt pentru o colposcopie și genotipare HPV.
Întrebarea mea este dacă exista sansa sa nu fiu infectata cu HPV , sunt foarte neliniștită , dacă poate fi ureaplasma cauza acestor rezultate .
Și in urma tratamentului cu doxicilina , in afara faptului ca m am ales cu o candida bucala , nu am rezolvat nimic , acum voi urma un tratament Naturist care sper sa ajute la ceva . Dacă nu in cât timp e recomandat o noua ‘runda’ de antibiotice ?
Va multumesc !

Raspunsuri (9)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/11-mituri-despre-hpv-sau-virusul-papiloma-uman_13468

Cris

acum 4 ani

Va multumesc , am răscolit Internetul și astfel de articole le stiu și le și visez noaptea. Totusi dacă reușiți sa îmi dați un răspuns mai concret sa stiu la ce sa ma aștept când voi merge la control , peste 2 spt :) multumesc

Utilizator11557921997

acum 4 ani

Ne poti spune cum a fost la control? Sunt aproape in aceeasi situatie

Cris

acum 4 ani

Am făcut colposcopia care a venit cu un diagnostic de exocervicita
Aspecte colposcopie anormale:
Grad1(minor) EEA subțire , margini neregulate , geografice
Concluzii lez grad minor
Doamna doctor mi a făcut și o biopsie , acum aștept rezultatele , vor venii in aproximativ o săptămâna.
Adevarul e ca m a cam repezit nu mi a dat prea multe informații despre ce a văzut și aia e tot ce scrie pe fisa , ba mai mult nici biopsie nu mi a spus ca mi a făcut , am văzut abia când am dus probele la laborator .
Oare a văzut ceva grav de a prelevat pentru biopsie ?

Cris

acum 4 ani

Din pacate rezultatul testului HPV a fost pozitiv pt 2 tulpini cu risc inalt si 2 cu risc aproape crescut (33, 68, 53 , 82).
Urmez tratament pentru imunizare in prezent cu Isoprinosine si picaturi etralin . Sper sa aiba effect.

Utilizator11581014523

acum 4 ani

Bună. Cum merge tratamentul? Ai rezolvat?

Cris

acum 4 ani

Buna. Din păcate in cazul meu nu s a rezolvat cu tratament. Am făcut o conizatie in urma cu 2 luni . In continuare iau tratament pentru imunitate

Geo

acum un an

Buna. Cum te mai simti?

Ema

acum 11 luni

Buna! Ceva vesti? Cum te mai simți?