Hpv pozitiv

HPV

Postata de Anna.Mihaela cu 9 ani in urma.

Buna ziua! in urma analizelor ADN HPV mi s-a depistat virusul HPV, tulpina 18 care din cate am vazut este cea mai grava forma.
Este posibil sa am cancer de col uterin sau se poate elimina vreodata din corp acest virus prin tratament? Multumesc

Raspunsuri (8)

ramona

acum 9 ani

daca ai hpv nu inseamna ca ai cancer. doar in prezenta unei rani( displazii) de col uterin se poate discuta de cancer, si asta numai in putine procente. nu toata lumea cu rana pe col face cancer, se trateaza relativ simplu, cu cat e mai repede cu atat mai simplu.mergi la medic si o sa fie bine!

ramona

acum 9 ani

si da, se poate scapa de hpv! pana in 30 de ani scapa organismul singur, iar in cazul in care nu scapa il ajutam cu medicamente. eu am scapat de hpv 16 cu aplicatii cu aldara si stimularea sistemului imunitar.

Anna.Mihaela

acum 9 ani

Multumesc mult Ramona!

Juverdianu Andreea

acum 8 luni

Bună Ramona, în aceiași situație sunt și eu cum ai scăpat de hpv. mulțumesc tare mult..

Daniela

acum 3 luni

BUNA RAMONA,MAI EXACT CUM AI SCAPQT DE TULPINA ASTA? SUNT IN ACCESSI SITUATIE. TE-AI VACCINAT? AI AFLAT SI ADN UL TULPINEI?

OanaP

acum un an

Buna, si eu am fost depistata cu acelasi tip de HPV, cum ai rezolvat pana la urma? Ai urmat tratament? Eu mi-am facut analizele deoarece vreau sa-mi fac vaccinul anti-hpv, insa sunt curioasa cum ai rezolvat si tu.

Daniela

acum 3 luni

Bună,Oana. Ce ai rezolvat? Te-ai vaccinat?

OanaP

acum 3 luni

Buna, Daniela. Am urmat un tratament de 3 luni si m-am si vaccinat da. A fost super simplu procesul, insa un pic costisitor caci eu mi-am facut imediat si tratamentul si vaccinul. Acum este si compensat 50% vaccinul, ceea ce e si mai bine :)