HPV pozitiv

HPV

Postata de membru236449 cu 11 ani in urma.

am rezultatul hpv pozitiv si sunt insarcinata in 4 saptamani, care este riscul, sau ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Ce trebuie facut [ daca trebuie........] hotaraste medicul ginecolog. Risc pentru copil nu este,cu conditia sa nasti prin cezariana, pentru a nu intra copilul in contact cu zona infectata. Sarcina usoara !

membru236449

acum 11 ani

Multumesc tare mult pentru un raspuns atat de rapid,
rezultatul HPV ului mi a iesit 16,68 cu risc inalt, ce anume as putea sa am? vreo infectie ce va dura toata viata? chisturi? mi se cere colposcopie, pt ce anume?
multumesc tuturor pt cei care ma pot ajuta si sunt in cunostinta, deoarece sunt inca in italia pt cateva zile mai mult nu mai am rabdare sa merg la un medic pt a vedea mai concret
va multumesc pt atentia si sprijinul acordat

Adrienne

acum 11 ani

Colposcopia este examinarea colului uterin cu ajutorul unui aparat numit colposcop in cazul in care , exista modificari celulare, la nivelul acestuia. Investigatia nu este traumatizanta. Nu vei ramane toata viata cu HPV deoarece ,acest virus nu se afla in sange ci in celulele tesutului afectat care, se poate indeparta chirurgical. Deoarece esti insarcinata ,medicul va hotari care va fi metoda de tratament pana vei naste.

membru236449

acum 11 ani

multumesc foarte mult pt raspuns