HPV POZITIV

HPV

Postata de narcise cu 11 ani in urma.

buna ziua am si eu o intebare stiu ca am gresit ce am facut dar nu aveam cum sa spun ceea ce am avut sau am ......am facut draggoste cu prietenul meu dar eu am hpv in organizm depistat acum 4 luni am cauterizat negii rwspectivi atunci am luat tratament cu isprinozine 2 luni dat d emedic acum nu am nimic dar stiu ca nu trebuia sa fac sex nerotejat eu am insistat sa facem cu prezervativ el nu a vrut ptr ca nu-l suporta si nu poate face nimic cu el ,intrebarea mea este daca i-am traansmis virusul acum? , eu nu am nimic acum dar stiu ca il am in organism si in acelasi timp ma intreb toata viata nu voi putea avea pe nimeni din cauza virusului luat prosteste si pe incredere? vreau sa stiu daca il pot transmite daca eu nu am acum nimic adica negi sau altceva si daca ma mai pot reinfecta de la el daca l-a luat d ela mine multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul papiloma persista in stratul bazal al epidermului intr-o forma latenta si din aceasta cauza recurentele( reimbonavire) sunt posibile( chiar daca fost tratata).
Da, exista riscul de a infecta partenerul sexual chiar daca nu aveti nicio manifestare clinica.

narcise

acum 11 ani

multumesc de raspuns , vreau sa stiu la cat timp se manifesta si la el daca i l-am transmis vs rog frumos raspundeti-mi sau nu se manifesta prin negi? la barbati iese asa ceva sau daor sunt purtatori sanatosi? dati-mi o explicatie la el se va manifesta ca la mine dac eu nu am avut activ acest virus adica nu am nimic acum? multumesc astept un raspuns