Hpv la barbati

HPV

Postata de campanalin cu 12 ani in urma.

Buna Seara, Am o problema, am facut sex neprotejat acum 11 luni, dupa 6 luni mi_au aparut niste geni in forma de conopida pe penis. M-am uitat la poze pe net si am citit foarte mult despre acest virus, adica HPV. La barbati nu e periculos, ca la femei si il la noi sistemul imunitar il curata dupa 1 an 2. Am citit ca nu este tratament numai tot felul de proceduri care ii ilatura pentru o perioada si apoi apare iar. Eu sunt sigur ca am acest virus. As vrea sa-mi spuneti ca as putea face sa scap de el? Am citit pe niste forumuri cum ca otetul de mere este foarte bun si chiar omoara virusul! L-am folosit si intr-adevar mi-au disparut toti negii dar nu am putut sa continui tratamentul mai mult de 4 zile pentru ca acidul a inceput sa-mi raneasca pielea si a inceput sa ma usture foarte rau. Asa ca am incetat tratamentul si apoi dupa o luna au reaparut negii. Cu metoda asta distrug negii dar nu si virusul. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Negii sunt pozitionat in partea interioara a preputului. Va Multumesc

Raspunsuri (18)

stefaniamaria

acum 12 ani

partenera ta sar putea sa fie infectata cu HPV cancer de col uterin deaia faci si daca iei antibiotic tot nuti va trece la tine nui grav la ea e grav.eu iti scriu di propria experienta .

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Negii genitali(proeminente de culoarea pielii, roz sau rosiatice, de cativa milimetri) reprezinta manifestarea virusului HPV (papilomavirusul uman) ce se transmite pe cale sexuala. Virusul ramane pentru totdeauna , nu exista un tratament care sa inlature virusul, dar negii pot fi indepartati.
Poti fi sigur ca este vorba despre negi genitali doar daca te adresezi medicului dermatolog, care va stabili un diagnostic de certitudine.

L.D.

acum 11 ani

Se poate scapa de HPV. Este de mirare ca multi dintre doctorii romani nu stiu asta ! Asa cum tot multi nu stiu ca se poate face genotipqare HPV atat la femei cat si la barbati - in Bucuresti la GeneticLab.

Pentru a scapa de HPV trebuie stimulat sistemul imunitar - dar trebuie f f bine stimulat. Trebuie intrerupt contactul sexual - poti sa transmiti sau sa primesti virusul chiar daca folosesti prezervativ.
Tratament pt. stimularea puternica a sistemului imunitar: 3 luni la rand, luna e formata din 2 saptamani consecutive de tratament si doua de pauza. Saptamana de tratament e formata din 5 zile ( ca saptamana de munca). Se iau 6 tablete de isoprinosine / zi - de 3 ori cate 2 pastile - deci din 8 in 8 ore.
Conteaza si ce mancam in aceasta perioada, conteaza si cat ne stresam cat de obositi, nervosi et. - deci aveti grija de voi ! Hai sanatate la titi !

T.t

acum 11 ani

buna seara , mi-au iesit si mie un fel de proieminente de culoarea pielii ,in jurul penisului ,cred ca sunt negi. doresc sa stiu dupa cat timp apar de la un contact sexual si daca pot aparea pur si simplu de la mine sau am luat de la o alta persoana boala ? in ultimul an am avut contact sexual cu 2 persoane si doresc sa stiu daca e de la mine boala sau am luat''o de la una dintre ele . vreau sa le anunt si pe ele dar mi''e frica si nici nu stiu cum sa pun problema .nici nu stiu ce fel de tratament trebuie facut sau daca poate fi tratata aceasta boala. este cineva care a scapat de negii astia?

T.t

acum 11 ani

buna seara , mi-au iesit si mie un fel de proieminente de culoarea pielii ,in jurul penisului ,cred ca sunt negi. doresc sa stiu dupa cat timp apar de la un contact sexual si daca pot aparea pur si simplu de la mine sau am luat de la o alta persoana boala ? in ultimul an am avut contact sexual cu 2 persoane si doresc sa stiu daca e de la mine boala sau am luat''o de la una dintre ele . vreau sa le anunt si pe ele dar mi''e frica si nici nu stiu cum sa pun problema .nici nu stiu ce fel de tratament trebuie facut sau daca poate fi tratata aceasta boala. este cineva care a scapat de negii astia?

Marcel222

acum 10 ani

Buna seara ! Mi-au iesit si mie la nivelul penisului un fel de proeminente gen "negi" ..... Am cautat pe internet si am aflat ca este vb de un virus HPV ! Am avut o relatie de 3 ani asta pana acum 1 an timp in care am intretinut relatii sexuale cu acea persoana neprotejat , dar nu am avut nimic....Dupa despartire am mai intretinut deasemenea relatii sexuale neprotejat si cam de aproximativ 5-6 luni mi-au iesit acesti "negi" ! Pana acum nu am consultat un medic urolog, deoarece am crezut ca este vreo infectie de moment ce v-a disparea , dar se pare ca in continuare posed acei negi.... Exista tratament pt acest virus??? Exista vreo solutie prin care pot face sa dispara acei negi??? Va rog mult ajutati-ma cu un sfat, sau persoane care au trecut prin asta si s-au tratat ( daca se poate trata ) sa imi spuna modalitatea ! Va multumesc anticipat !

andreea

acum 8 ani

si tiau trecuuuut??

m.a.

acum 10 ani

Si mie mi-a iesit un neg...am fost la un medic, am facut analizele si mi-a iesit hpv negativ.
Am inlaturat acel neg iar dupa o luna de zile au aparut 2...Am vb cu doctorul si mi-a spus ca este posibil sa apara timp de o perioada...nu exista un tratament doar niste pastile de imunitate, si trebuie inlaturati acei negi, la mine s-a folosit metoda prin cauterizare, nu stiu exact ce alte metode sunt, nu a durut deloc inlaturarea, a durut doar anestezia. tot ce am scris este testat pe pielea mea nu va scriu din ce citesc pe internet !

s.c.

acum 10 ani

m.a. cum te simnti acum, ti au disparut negii, doctorul ce ti a spus poti sa ai contacte sexuale? pot aparea din nou dupa contactul sexual?

vali79

acum 10 ani

exista 2 analize care determina hpv la barbati si se fac numai la Bucuresti
peniscopie prima doar doctorita Dinca Gabriela la Sanador
genotip hpv dupa prima daca apar suspiciuni la aceeasi clinca
vb din exerienta si multa sanatate la toti

SEby

acum 9 ani

vali79 te rog sa imi spui cat ai platit pentru acele analize la Bucuresti.

s.c.

acum 10 ani

cum te simnti acum? ti au disparut ?

Cristian

acum 10 ani

Te duci la doctor si cauterizezi negii si eu am avut unul pe interiorul preputului si l am cauterizat

iSirocco

acum 10 ani

Aici ai foarte mare dreptate am primit si eu acest tratament cu isoprinosine(intradevar costa 100ron o cutie) si totul tine de sistemul imunitar .la inceput am luat 3 pastile/zi timp de 10 zile ( nu mai stiu exact cate sunt intr-o cutie cred ca in jur de 30 ) iar "negii" au disparut singuri totusi pe sub piele se putea observa ca virusul este inca prezent adik se vedeau acele pete sterse de roseala si pot spune ca s-au extins. totodata am observat ca se manifesta si in functie de starea pe care o ei adik STRESUL are o mare influenta asupra virusului.Medicul dermatolog mi-a spus ca nu am dc sa imi fac griji si ca v-or trece in 9+ luni .A mai spus ca acest virus il poti lua de pe "strada" il poti lua pe maini de aceea este bine sa te speli pe maini mereu si sa speli ce bagi in gura fructe/legume etc.... Cat despre mine pot spune ca a stagnat ,s-au implinit 9 luni si nu a disparut definitiv iar eu sunt disperat adik stau prost cu stresul lucru care ma impiedica sa scap de virus .Disperat in sensul ca virgula cata labica sa faci :))) mai trebuie si sex . Altceva ca sa zic decat insanatosire grabnica si sanatate

iSirocco

acum 10 ani

Inca ceva nu ca nu m-as spala dar o fac zilnic si se simte un miros anume de cand am luat acest virus.mirosul a inceput sa dispara cand am inceput tratamentul. iar dupa cateva luni(5-6) mi-am dat seama ca trebuie sa iau din nou pastile cand mirosul si-a facut aparitia din nou :D inca ceva folositi betadine(contine iod) neaparat de fiecare data dupa ce "te razi"(defrisezi padurea) lol.Inainte de asta am avut Tinea Cruris si am tratat-o cu Travogen si a disparut definitiv. dar din ce am inteles eu de la doctor acest travogen este apa de ploaie pt HPV .

iSirocco

acum 10 ani

Spre norocul meu ca sa zic asa am fost de curand la un control si aflu ca ce am eu nu este HPV :)) si anume lipsa de Zinc din organism mai exact din piele lucru care permite micozelor ale pielii sau dermatitelor sa isi faca aparitia mult mai usor .Prin urmare mi-a fost recomandat Skin Blend pastilute si Zinc .Acum totul pare sa se vindece

V.A.

acum 9 ani

iSirocco ai scapat de acel presupus HPV ? cat de mult te-a ajutat tratamentul cu isopirine ?

Sergiu

acum 8 ani

Buna, mia aparut si mie, negi pe penis, am observat asta cu 4 luni in urma, am avut contact sexual neprotejat doar cu o singura persoana, si as vrea sa stiu, ce pot face si la ce medic sa apelez, ca asta nu imi esa din cap ...