hpv -cancer de col uterin

HPV

Postata de Ciprian.anghel cu 12 ani in urma.

Buna ziua

Am avut acum ceva timp negi genitali . As dori sa va intreb daca acet virus este transmis la femeie de la mine provoaca cancerul de col uterin.sau e alta tulpina neancogena?

Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Negii genitali (vegetatii veneriene) sunt cauzati de virusul HPV, Human Papilloma Virus. Tulpinile HPV-6 si HPV-11sunt raspunzatoare pentru verucile(negii) genitale. exista alte tulpini ce cresc riscul de cancer de col uterin. In prezent s-au inregistrat peste 100 de forme ale virusului HPV, dintre care mai bine de 40 duc la aparitia negilor genitali. aceasta infectie poate fi transmisa prin raport sexual, gradul de contagiozitate fiind atat de ridicat.
medicul specialist va indica efectuarea unor teste pentru diagnosticarea virusului HPV, si deasemenea un tratament (necesar la fiecare recidiva). Factorii care pot creste riscul infectiei includ: raporturi sexuale neprotejate cu parteneri multiplii; infectii cu transmitere sexuala in antecedente, raporturi sexuale cu persoane necunoscute, inceperea vietii sexuale precoce

zugravu marcel

acum 12 ani

am si eu o nelamurire sotia mea a luat acest virus. al am eu si la luat de la mine, este ceva grav? acest virus ne afecteaza si pe noi barbati,trebue sa facem vrin tratament. se poate vindeca sau ramane pe viata. va multumesc.