hpv-analiza

HPV

Postata de adina_fly cu 14 ani in urma.

In urma cu un an mi-au aparut niste negi in zona genitala. Am facut depistare hpv- apoi cauterizare si de atunci nu am mai avut probleme. Numai ca de curand, am facut si genotiparea hpv si a iesit negativ. e posibil sa fi diparut virusul sau doar sa fie inactiv?

Raspunsuri (11)

Adrienne

acum 14 ani

Acele condiloame pe care le-ai cauterizat, sunt o tulpina necancerigena. Genotiparea HPV evidentiaza doar tulpinile cu risc cancerigen. Totusi mare atentie in viitor atunci cand va apare orice problema ginecologica, teoria spune caci ,cine a avut aceste condiloame este vulnerabila peste zeci de ani chiar, pentru o tulpina cu risc. Plus ca partenerul ramane purtator pe viata, fara nici un simptom. Multa sanatate !

adina_fly

acum 14 ani

multumesc de informatii

mariana

acum 14 ani

nustiu ce as putea sa comentez , in situatia in care ma aflu . si eu am fost dep genotipare pozitiv nedetectabile. sunt disperata .daca vrea cineva sa ma sustina cu un sfat astept

Alina

acum 14 ani

ce inseamna nedetectabile?

nu e un capat de lume, mie mi-au iesit radacini cu risc crescut de cancer. ramai purtator toata viata dar te poti trata foarte bine! medicul ce iti spune?

cosmina

acum 14 ani

in urma unui pap c3 , mi s-a recomandat biopsie, iar rezultatul a fost:col cu leziuni de cervicita cronica sclerogena cu metaplazie scuamoasa endocervicala si leziuni de p***alocitoza,endometru cu leziuni de hiperplazie simpla fara atipii si intense arii de fibroza in corion.
din pacate medicul meu nu este pana dupa sarbatori , iar eu nu stiu daca e de bine sau de rau . ma puteti lamuri si pe mine un pic, va rog?

idiriz samir

acum 14 ani

am si eu niste tipuri de negi pe mina dreapta si nu stiu ce tratament sa iau.

idiriz samir

acum 14 ani

am incercat tot felul de tratamente prescrise de doctori dar nu siau facut efectul.ce as putea fac.va rog frumos spunetimi

adina_fly

acum 14 ani

depinde ce doctori ai consultat... ai incercat la un dermato- venerolog? eu am avut mari probleme cu niste negi,nu pe mana ce-i drept, insa am gasit o doamna doctor dermato-v. super buna si problema s-a rezolvat

elena

acum 14 ani

intrebarea mea este: exista limita de varsta privind vaccinarea HPV?am 36 ani si ma intereseaza sa fac acest vaccin, dar unde anume se administreaza?va multumesc

Adrienne

acum 14 ani

Nu exista limita de varsta. Daca doresti,poti merge la un cabinet de ginecologie,faci un control de rutina, apoi genotipare HPV pentru a vedea daca esti sau nu infectata cu vreo radacina cu risc major. Daca rezultatul este negativ, se administreaza vaccinul [ in 3 doze] la cabinetul respectiv, contra cost. Trebuie sa fii sigura de rezultatul negativ,vaccinul este pt. preventie nu este tratament. Succes !

Ciobanu Aurora

acum 8 ani

Buna ziua,o mica intrebare,in urma unei biopsii mi-a esit,,cervicita cronica sclerogena si produs muco-hemazic neconcludent pentru produsul hispatologic.Intrebarea mea ar fi ce analize ar trebui sa mai fac,va intreb pentru ca doamna doctora mi''a spus ca totul e bine si sa stau linistita.Va multumesc.