hpv 45

HPV

Postata de jeni2132829 cu 14 ani in urma.

buna!! la un control de rutina:am facut papanicolau si mi-a iesit prost. nu am rani pe col.ginecoloaga mi-a dat sa fac test hpv la o clinica privata, rezultatul fiind hpv 45. cum as putea preveni?? ginecoloaga nu mi-a dat prea multe informatii. sper sa ma ajutati cu ceva info. multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 14 ani

Hpv 45 face parte din cele 15 tipuri oncogene [cauzatoare de cancer de col uterin ],dar cele mai frecvente sunt : hpv 16,18,31,35,45,51 si 52. Daca medicul ginecolog nu a putut sa dea niste informatii competente, nu mai spun de un anumit tratament, cred ca ar fi bine sa mai consulti si alti specialisti..........nu stiu...eventual un oncolog ? Netratat poate evolua...Multa sanatate !

jeni2132829

acum 14 ani

multumesc din suflet Katy ptr raspuns.oncolog?? nu e cel ce se ocupa de cancere??sunt foarte speriata. si dezamagita de ginecoloaga, care nu ma ajutat deloc.am sa caut sa vad de un oncolog cum spui...ai idee pe unde as putea gasi asa ceva?? multumesc

jeni2132829

acum 14 ani

katy...am vazut ca ai avut si tu asa ceva... si..sincer ma bucur nespus ca esti bine..asta ma face sa sper...felicitari si sa fii bine

Adrienne

acum 14 ani

Am scris cuvantul "oncolog " cu ?......nu stiu unde ar trebui sa mergi ,stiu doar ca trebuie sa mergi numaidecat undeva, sa nu lasi la voia intamplarii aceasta problema.........Stiu ca nu trebuie sa ajungi in situatia mea.........deci insista pana gasesti pe cineva competent sa se ocupe de problema ta, acum cand este fffff la inceput. Sa nu crezi in cineva care-ti va spune " lasa nu-i nimic " sau "si eu sunt in situatia asta si nu-i problema ". Multa sanatate !

jeni2132829

acum 14 ani

mai am o mare nelamurire: eu am hpv, in timp ce amicului meu i-a iesit negativ testul hpv. ce sa facem in continuare??abandonam viata sexuala??multumesc anticipat

Sheila

acum 14 ani

te-as sfatui sa mai repeti o data analizele si sa le faceti amandoi in acelasi loc

jeni2132829

acum 14 ani

multumesc sheila. vom repeta analizele. dar.. nu stiu ce sa zic...am mai citit de cazuri de genul ea-pozitiv, el-negativ. chiar o dermatoloaga spunea ca are in observatie un cuplu de 5 ani in aceasta situatie:ea face papiloame, in timp ce el nu are nimic....am sa urmez sfatul tau... multumesc mult