Examen citologic

HPV

Postata de ginutu cu 14 ani in urma.

buna seara am facut un examen citologic si rezultatul testului este Negativ pentru leziuni intraepiteliala sau maligna. Flora compatibila cu vaginoza bacteriana.Alertari celulare beligne. Tesut de reparare. Modificari regenerative tipice+vaginoza bacteriana si Babes Papanicolau:clasa2.Examen secretie vaginala.Polimorfonucleare:relativ frecvente,Limfocite:relativ frecvente,Flora cocica:coci G+,Flora baciara:baciliG-, Candida ssp.:absent,Trichomonas vaginalis:absent,Gonococ:absent

Raspunsuri (12)

adina_fly

acum 14 ani

Si problema in sine care ar fi?

Elena Gabor

acum 14 ani

citologie buna! nu sunt motive de ingrijorare.

Daniela

acum 14 ani

Va multumesc ptr raspuns.Am mers si eu intre timp la dr. care mi-a facut analiza sa imi citeasca rezultatul si mi-a spus sa merg la un ginecolog ptr ca am o inflamatie si o rana care tb cauterizata

Silvia,Iasi

acum 14 ani

Medicul meu ginecolog mi-a spus ca, in prezent, nu se mai recomanda cauterizarea ca mijloc de vindecare a ranilor de pe col. Au fost cazuri cand, dupa cauterizare, au aparut probleme mai grave. Cauta pe internet, sunt destui medici care au ramas in urma.

ginutu

acum 14 ani

buna Silvia.Dar tie ce tratament ti_a dat medicu.Eu am facut si tratament cu cervugid ovule in trei seri cu sapte zile pauza in speranta ca s-ar inchide rana dar nu sa inchis

MARIA OLTEAN

acum 14 ani

am facut un test papanicolau si mi-a iesit rezultat cin 1 LSIL si nu stiu ce inseamna.Ginecologul mi-a dat tr. dupa care umeaza sa fac o biopsie ,ar tr. sa-mi fac griji ,e grav?

[email protected]

acum 13 ani

la fel am si eu un rezultat si dupa tratament cu antibiotic si ovule a zis medicul sa fac un ecograf vaginal si poate o biopsie

Maria

acum 14 ani

LSIL (leziune scuamoasa intraepiteliala de risc scazut) este un semn tipic de infectie HPV. Medicul nu v-a recomandat un test HPV si evetual o colposcopie? Este cam scump testul (cam 450 RON), dar va poate feri de neplaceri ulterioare.

dana

acum 14 ani

dar nu mi-a spus de leziune scumoasa intraepiteliala de risc scazut,nici nu am scris asa cv

Maria

acum 14 ani

Comentariu meu referitor la LSIL este pt postarea Mariei Oltean.

cami harnica

acum 14 ani

buna seara am facut examen citologic Babes Papanicolaou si rezultatul este.....frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate si Bacteriologie examen al secretiei vaginale care scrie asa.....Numeroasepolimorfonucleare integre si distruse,fibrina,epitelii in placarde.abudenta flora bacteriana Gram pozitiv si Gram negativ,intra si extracelulara.Nu mai am rabdare ,medicul ma poate primi ceva mai tarziu dureaza cateva zile

camelia

acum 11 ani

Buna,am facut ex.citologic,si rezultatul este AGC-NOS TIP.3,medicul meu zice ca treb sa repet testul altul zice ca treb sa fc COLPOSCOPIE,oare ce trebuie sa fac?