Este obligatorie histerectomia?

HPV

Postata de duky67 cu 11 ani in urma.

Materialul raclat este reprezentat de fragmente provenite dintr-un polip grandular endometrial hiperplastic cu atipii. Am 45 de ani, nu mai am ciclu de 5 ani din cauza unui sindrom Cushing. Nu am avut nici sangerari, doar endometrul de 12mm. Exista alte metode de tratament?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se poate practica rezectia acelui polip printr-o minima interventie ( nu histerectomie); problema o reprezinta interpretarea anatomopatologica- atipiile celulare- semn de potentiale modificari neoplazice. Aceasta descriere poate indica necesitatea rezectiei de siguranta , adica histerectomia partiala ( indepartarea unei portiuni din uter) sau totala ( indepartarea intregului uter).
Indicatia corecta de tratament o face medicul gincolog in urma unei evaluari amanuntite.