este hpv?

HPV

Postata de Gya20 cu 14 ani in urma.

m-am exprimat eu gresit.Prietenul meu avea acele "aglomeratii" in jurul penisului.Dupa ceva timp mi-a zis ca s-ar putea sa am hpv, iar el sa-l fi luat de la mine.Citisem ceva de verugi (negi)......Eu nu am asa ceva in zona genitala.Sau nu apar neaparat verugi daca ai hpv?Ai dreptate.Cel mai bine este sa merg la un control.Multumesc pentru sfat.

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

De ce sa-l fi luat el de la tine si nu tu de la el. La femei HPV-ul nu apare doar sub forma de veruci, acesta poate fi depistat printr-un papanicolau. Gasesti aici mai multe detalii [url]//sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/papiloma-virus-uman-hpv-testare_1011[/url]
daca ai nelamuriri ma gasesti aici :D

Gya20

acum 14 ani

nu putea lua virusul de la mine pt k a fost primul meu barbat.tin minte si acum primul contact sexual cu el.m-au impresionat chestiile alea.

jeni2132829

acum 14 ani

gya, in primul rand prietenul tau trebuie sa mearga si el la dermatolog cu acele "aglomeratii". daca a fost primul tau partener sexual e clar ca tu ai luat de la el (doar daca inainte nu te-ai "jucat" cu nimeni, ptr ca hpv se ia si doar prin atingerea zonelor afectate, chiar daca nu se vad negi sau ceva). asta nu inseamna neaparat ca te-a inselat. e posibil sa fi avut virusul si sa nu se fi manifestat (si e valabil si in alte boli sexuale, nu doar ptr hpv). eu am virusul de cel putin 1 an si s-a manifestat abia acum. oricum cred ca cel mai bine ptr voi ar fi sa mergeti impreuna la doctor. succes si sanatate

sfjsfhs

acum 14 ani

sfdkjgd