este grav

HPV

Postata de nicolabm cu 11 ani in urma.

buna ziua,incerc sa imi revin dupa cateva zile de de plans.....am facut si eu testul pap luna trecuta,mi-a iesit papa3, mi sa recomandat colproscopie....colul meu arata bine,am facut si biopsie si surpriza....reultatul este ,,materialul examinat prezinta fragmente de mucoasa cervicala de tip lsil cin1 si local sau focal,nu imi dau seama ce scrie hsil cin 2..........care este urmatorul pas ca sunt speriata de numa!multumesc

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 11 ani

PAP 3 nu este cancer, trage un semnal de alarma deoarece, sunt prezente celule anormale,care pot sa apara si in infectii vaginale si ale colului uterin sau in inflamatia organelor genitale interne . Deci ,sunt necesare investigatii suplimentare : colposcopie, biopsie. L-SIL inseamna leziune intraepiteliala de grad scazut [ 80% se datoreaza HPV]. Daca in urma colposcopiei si biposiei transformarile celulare sunt minime, se face un alt test peste 6 luni si daca exista modificari se face conizatie, apoi controale periodice, etc. HG-SIL este leziune intraepiteliala de grad inalt. Modificarile celulelor sunt de grad precanceros. Aici se impune conizatie. Deci, urmatorul pas cred ca va fi conizatia. Multa sanatate ! Sansele sunt de vindecare.

nicolabm

acum 11 ani

multumesc mult!!!

michelle30

acum 11 ani

trebuie sa iti faci testul HPV (costa cam 3 mil jumate), colposcopie si biopsie, si daca la biopsie apare H-sil, ti se va recomanda operatia de conizatie care nu e grea, e ok, bafta multa si nu te lasa ca in timp se poate ajunge la cancer cervical.sanatate multa!!!