Este grav?

HPV

Postata de razvandani cu 11 ani in urma.

In testul pe care l-am facut este bifat :ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE:
SCUAMOASE: ASC-US (celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata) - ce inseamna asta ?
multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

ASCUS este acronimul pentru celule atipice cu semnificatie nedeterminata. Pe baza acestui rezultat nu se poate preciza existenta unui risc imediat de a dezvolta cancer.
Una dintre cele mai frecvente cauze in aparitia de astfel de celule este infectia ( inclusiv cu HPV) si inflamatia cervicala. Odata tratata infectia, celulele isi recapata aspectul normal.
In astfel de situatii se recomanda evaluare periodica ( la 6-12 luni).

.

razvandani

acum 11 ani

Va multumesc!

carmen

acum 11 ani

daca am ascus si colopocopia buna si hpv-negativ, pot sta linistita?