Este grav?

HPV

Postata de razvandani cu 11 ani in urma.

In urm TESTULUI mi-a iesit HPV/ ADN cu risc crescut sunt reprezentate de : 31, 33, 35 , 39,45,51,52,56,58,59,66,68. bifat alte tipuri HPV CU RISC CRESCUT POZITIV. Ce inseamna si cat de grav este ???? multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul Papiloma Uman produce tumori epiteliale ale pielii si mucoaselor. Se cunosc mai mult de 100 de tulpini ale acestui virus. S-a demonstrat ca anumite tulpini ( cele cu risc crescut) sunt asociate cu aparitia cancerului de col uterin.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru evaluare periodica.

larisa

acum 10 ani

Buna si mie mi-a iesit acelasi lucru la rezultat ai aflat ce presupune__