este grav

HPV

Postata de ANITA129556 cu 12 ani in urma.

carcinom scuamos neketatinizat malign stadiul 2B

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul carcinomului de col uterin, stadiul IIB corespunde unui carcinom extins dincolo de cervixul uterin dar care nu s-a extins înspre peretele pelvin, cuprinde vaginul dar nu mai departe de treimea inferioară şi prezintă invazie evidentă. În ceea ce priveşte gravitatea, nu s-a evidenţiat vreo corelaţie între stadializarea IIB şi supravieţuirea pacientelor cu carcinom diagnosticat în acest stadiu IIB (deşi mărimea tumorii este corelată cu rata de supravieţuire conform unor studii)

Dana

acum 12 ani

Draga Dana, exista o clinica in Istanbul, Anadolu se numeste unde exista o echipa multidisciplinara in cadrul departamentului de oncologie. Ei pot avea o solutie pentru tine. Pentru mai multe informatii ii poti contacta pe cei de la Medic Center, sunt prezentantii clinicii in Romania www.mediccenter.ro.

Sanatate multa iti doresc!