ERAD

HPV

Postata de luminitas81 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,ma numesc Luminita si in urma cu un an am facut ERAD(electrocauterizare a colului).Rezultatul de la laborator zice asa; Fragmente de col uterin cu proces inflamator cronic cu suprafete ulcerative,in cea mai mare parte acoperite de epiteliu pavimentos usor displazic CIN 1,pe alocuri cu aspect papilomatos,hiperkeratozic.Testare HPV. Va rog mult sa-mi spuneti daca este un rezultat bun sau rau! Este necesara testarea HPV?Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul examenului histopatologic trebuie comunicat medicului ginecolog (rezultatul indica o displazie usoara), ce va indica investigatiile ulterioare (colposcopie , test HPV) , repetarea citologiei la 6 luni.

luminitas81

acum 12 ani

Va multumesc mult!o seara buna!

mihaela

acum 12 ani

Buna seara ma numesc Mihaela am 21 de ani si in urma cu o luna am observat niste dureri la sanul stang iar cand il ating se simte o unflaura cam de marirea unei nuci intr,o parte va rog am nevoie de un raspuns e posibil sa fie cancer va rog mult sa.mi raspundeti multumesc

Roberta

acum 12 ani

Buna Mihaela, nu vreau sa te sperii dar du-te la medic, nu e de joaca cu nodulii la san, nu te gandi la cancer, poate fi un simplu nodul pe care il poti trata cu medicamente.

mihai

acum 12 ani

imi curge sange de vreo 2 ani dar de vreo 3saptamani imi curge in continiu nimeni nu stie si nici nu vreau sa ingrijorez pe nimeni intrebarea mea am cancer de col apropo am 23 de ani cateodata incep sami pierd memoria am ametelice se intampla cu mine multumesc anticipat