Erad?

HPV

Postata de gabriela536 cu 14 ani in urma.

Anul trecut am fost depistata cu hpv(risc crescut),paps a iesit cu atipii hpv,iar la colposcopie nu se vede nimic.Totusi,pe 29 sunt programata la Erad.Mentionez ca nu am copii.Sa-l fac?Care sunt etapele?Dupa cat timp pot ramane insarcinata?

Raspunsuri (80)

adina_fly

acum 14 ani

erad se face daca ai displazie col plus condilomatoza. eu am facut erad si nu am mai avut apoi probleme

cella

acum 14 ani

ce este erad? in ce consta procedura?

gaby

acum 14 ani

erad se face atunci cand ai o rana pe col uterin aceasta fiind infectata cu hpv care nu poate fi cauterizata si se face acel erad.adica se taie rana de la radacina nu afecteaza colul.medicul meu mia explicat asa .. ca am facut si eu acum 5 ani,mia dat exemplu un mar batut si se taie acea batatura.sper ca mam facut inteleasa

cella

acum 14 ani

am inteles...da...te-ai facut inteleasa..dar mi se pare dureros...se face pe viu, cu anestezie locala sau te "adoarme" de tot?
deci e in cazul in care ai o rana care nu se mai vindeca....am inteles...mersi frumos pt lamurire.

gabriela536

acum 14 ani

Problema ma mine e alta.Am hpv pozitiv,dar colul arata f.bine.Nu stiu de ce am fost trimisa la ERAD.Am fost saptamana trecuta la alta colposcopie la alt dr.,si nu ma lasa sa fac acest erad,asa k am anulat programarea.Intrebarea mea este:Pot sa raman insarcinata dak am hpv pozitiv?

allina

acum 12 ani

se face cu anestezie locala si nu doare deloc, stai linistita, chiar ieri am facut erau si este totul ok

andra

acum 12 ani

se face si anestezie totala..in functie de marimea ranii ...eu am facut cu anestezie generala la dr veliscu andreea spitalul giulesti,iar dupa nu ma doare deloc...eu am avut o rana destul de mare

Mery

acum 12 ani

Cat te-a costat operatia?

iulia

acum 12 ani

buna ziua,chiar astzi am facut erad,am facut cu anestezie intrvenoasa,a fost totul ok. colul meu este curat, colposcopie fff buna,m facut acest erad pentru ca am hpv,tulpina 16 si paptest modificat.

mihaela

acum 11 ani

Buna! Am aceeasi problema. HPV 16, urmeaza colposcopia. Imi poti spune ce a urmat dupa ERAD? Cum te simti....efecte secundare.....vindecare totala sau inca nu e clar ?

alessialusia

acum 10 ani

eu am fost diagnosticata cu displazie moderata si mi-a facut conizatie iar dupa conizatie sa facut analize si mi-a zis ca am displazie severa si ca trebuie sa-mi scoata tot uteru sunt disperata...nu stiu ce sa mai fac !!! eu nu sunt infectata cu hpv .poate ma poti ajuta cu un sfat

hilda mihalcea

acum 9 ani

Buna Alina. Am facut electrorezectie ERAD -ul miercuri. Acum astept rezultatul biopsiei in 10 zile. As vrea sa pot comunica cu tine pe aceasta tema. Multumesc

alexia

acum 9 ani

Buna,cum ti a ieșit biopsia?e totul ok?

gaby

acum 14 ani

pt cella.erad se face cu anestezie totala daca mi - aduc aminte bine parca a durat 20 de minute interventia ,dupa aceea am avut dureri de burta groaznice in ziua respectiva.nu. deci rana pe col uterin de obicei ca sa se vindece se face cauterizare adica se arde,dar la cele infectate cu hpv se face erad .

gaby

acum 14 ani

o intrebare pt gabriela536.de ca nu te-a lasat sa faci erad daca ai hpv pozitiv cu risc crescut ?ti-a recomandat alceva?

gaby

acum 14 ani

sau poate nu ai rana pe col uterin?

gabriela536

acum 14 ani

Nu am rana,nu am nici macar o bubita pe col.Colul arata f.bine.La ce rost acest erad?Nici celalalt dr.nu a inteles.Mi-a dat un tratament cu ovule si spalaturi.Atat.Si de repetat la 6 luni colposcopia si bineinteles papanicolau.Cica acest hpv odata luat in organism,nu mai scapi.

jigou mirela

acum 14 ani

gabriela536 deci erad stiu ca se face numai cand ai rana.nu ai nu faci.normal parerea mea mai repeta odata hpv stiu ca e cam scump da daca vrei sa stai linistita..nu stiam ca poti sa ai hpv fara sa ai rana pe col.hpv tau era pozitiv cu risc crescut oncogen nu?copii poti sa faci acuma depinde de riscul de transmitere la fat. in aceasta privinta mai bine intrebi medicul.

cella

acum 14 ani

pai si eu am hpv, insa colul mi-a zis doctorul ca arata f bine...nu am nicio rana. din cate stiu nu trebuie sa ai rana pe col ca sa contactezi hpv asta...deci virusul se ia si numai printr-o singura atigere in zona....iar daca exista doar atingere nu ai cum sa faci rana pe col...deoarece nu exista penetrare. Se poate lua si de catre fetele care nu si-au inceput viata sexuala. Asadar in cazul lor nici nu se pune problema de rana pe col... Eu asa stiu.

alessialusia

acum 10 ani

asa este hpv poti sa-l contactezi printr-o singura atingere insa ai grija ca acest virus provoaca canceru de col uterin din cate stiu eu

Pag 1 din 4