E grav?

HPV

Postata de marran cu 10 ani in urma.

Buna seara!

Va rog sa imi spuneti daca prezenta ASC-US indica SIGUR HPV si
daca e risc de cancer. Mai jos sunt concluziile din buletinul de analiza.

Frotiu cu prezenta de celule scuamose atipice cu semnificatie nedeterminata ( ASC-US ),ce include celule de tip superficiale si intermediare, cu nuclei usor crescuti in dimensiuni ( X 2,5-3 ), hipercromi, binucleeri,celule endocervicale si metaplaziate, granulocit

Va multumesc !

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

ASCUS inseamna celule scuamoase atipice cu semnificaĊ£ie nedeterminată. Ele pot fi determinate de infectia cu HPV sau de alte infectii vaginale. Acest tip de leziune nu implica , in mod obligatoriu, infectia cu HPV.

marran

acum 10 ani

Buna seara!
Va multumesc mult!

miha

acum 10 ani

Control obligatoriu la InstitutulOncologic de la Cluj. ASC US- anomalii ale celulelor epiteliale in Decembrie 2012. In Octombrie 2013 - ADENOCARCINOM= cancer de col