displazie de col

HPV Displazie de col uterin Displazie de endometru

Postata de elena570135131 cu 13 ani in urma.

ce inseamna diagnosticul displazie de col ? Mentionez ca am primit acest diagnostic in urma unui test papanicolau a carui rezultat este frotiu satisfacator ,inflamatie , AGCFN .am facut biopsie si acum astept rezultatul ,Credeti ca va trebui sa ma operez ?Va multumesc

Raspunsuri (7)

de pe net

acum 13 ani

Ce este displazia de col uterin (displazia cervicala)?

Displazia cervicală (displazia de col uterin) este un termen care descrie apariţia de celule anormale pe suprafaţa colului uterin. Colul uterin reprezintă partea inferioară a uterului, care pătrunde în vagin.

Displazia cervicală (displazia de col uterin) se clasifică în:

- displazia cervicală uşoară

- displazia cervicala moderata

- displazia cervicala severa

Displazia cervicală (displazia de col uterin) în sine nu este gravă, dar este considerată o stare precanceroasă. Dacă nu este tratată, displazia cervicală poate evolua către o formă precoce de cancer, denumită carcinom in situ, iar apoi către cancer de col uterin (cancer cervical) invaziv. Evoluţia displaziei cervicale către cancer se face lent, într-o perioadă de 10 ani sau chiar mai mult.

Displazia cervicală (displazia de col uterin) poate fi depistată prin testul Papanicolaou, cel mai important test pe care o femeie îl poate face pentru a preveni cancerul de col uterin.

Cea mai frecventă formă de displazie cervicală întâlnită este displazia cervicală uşoară. 70 % din aceste cazuri se vindecă spontan, adică ţesutul colului uterin se normalizează fără tratament. Displazia cervicala moderata si severa nu se vindecă de regulă spontan şi prezintă o rată mai crescută de evoluţie către cancer. Cu cât anormalitatea colului uterin este mai mare, cu atât riscul de evoluţie către cancer este mai crescut. ps: Scrie pe google ''''displazie de col'''' si gasesti mai multe articole informative. SANATATE

raluca

acum 13 ani

Displazia de col nu este grava, dar este considerata o stare precanceroasa. Asteapta rezultatul si vorbeste cu medicul de specialitate.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Rezultatul biopsiei va fi edificator. Oricum iti recomand sa faci si o colposcopie la un medic bun (dr, Puia de la spitalul Giulesti, de exemplu) si eventual sa repeti examenul papanicolau...

elena

acum 13 ani

multumesc pentru raspunsuri

ana

acum 13 ani

as dori mai multe detalii despre diagnisticul adenocarcinom endometrial

cristina

acum 8 ani

Ce inseamna o colposcopie

sanda darii

acum 8 ani

salut,mi sa depistat anul trecut ca am displazie usoara 53% am primit tratamente dar rezultatul acelasi apoi mi sa zis sa fac ardere cu lazer si am facut degraba v-a fi un an decit am facut ardere si mereu in fiecare luna inainte de menstruatie am elimenari negre sau cafenii inchise este posibil ca din cauza arsurii pe col sa mi se elimine astfel de eliminari. multumesc antikipat!