cum ma feresc de hpv daca partenerul estd infectat?

HPV

Postata de Rebelle cu 8 ani in urma.

Buna seara,
Astazi am aflat ca prietenul meu este purtator de Hpv si sunt foarte ingrijorata. Nu stiu daca trebuie sa renunt la contact sexual..as putea sa nu fi luat si eu? Sau in acest moment nu ma mai pot feri.
In plus acest virus se poate instala in organism si altfel decat pe cale sexuala?Spre exemplu din piscine publice? Adica nu il suspectez in nici in caz dd relatii cu alte persoane si as vrea sa inteleg cum este posibil.
Multumesc mult

Raspunsuri (2)

ioanav

acum 8 ani

buna, din pacate hpv se ia doar prin contact sexual, atingere piele pe piele, deci daca folositi prezervativ este aproape egal cu 0. Daca tu ai un sistem imunitar foarte puternic nu vei lua hpv. oricum el poate sa fi luat virusul mai demult si sa se fi declansat acum.
virusul se elimina prin cresterea imunitatii, cu isoprinosene de obicei se prescrie. oricum sunt peste 130 de tulpini de hpv, depinde de care are daca e mai periculos sau nu.
eu ti-l recomand pe medicul meu care prin tratamentul dat de dumnealui am scapat de hpv. Se numeste Silviu Istoc, are consultatii in mai multe locuri, il poti cauta pe facebook si are si site. Fiind barbat, poate prietenului tau ii va fi mai confortabil sa mearga. Oricum e bine sa mergeti si sa va spuna exact ce se poate face.

Rebelle

acum 8 ani

Multumesc Ioana V.
Din pacate intre timp mi-au iesit si mie condiloame. Ii mai ies din cand in cand si prietenului meu...el si le arde cu laser. Medicul sau i-a spus ca pana nu ne imunizam amandoi vom face ping pong cu virului si nu vom scapa de el...cat despre viata sexcuala...nu stiu daca ar fi mai mari sansele de vindecata fara contact sexual...dar nu ma pot gandi sa nu ne bucuram de o viata normala un an de zile pana dispare virusul :(