Condilomatoza vaginala externa

HPV

Postata de TheodoraTheo cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu HPV, condilomatoza vaginala externa si m-am operat cu bisturiul electric .Au trecut 2 saptamani, am scos sonda ,am terminat antibioticele si azi am observat 2 bubite. Este normal sa recidiveze ? Am programare la doctor insa as vrea sa citesc si parerile altor femei care au trecut prin acest proces si cam cat a durat la voi sa va vindecati ? eu dupa 2 saptamani inca sangerez si rana pur si simplu nu se cicatrizeaza. este un chin ,nu pot sa merg si dabea stau in pozitie de sezut .
Va multumesc !

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

20 - 30% din infecţiile HPV revin spontan în decursul primelor 6 luni dupa infecţie. Nu există încă nici un fel de tratament medical definitiv care să ducă la vindecare, singurul lucru ce poate fi făcut fiind să se acţioneze pentru distrugerea leziunilor prin diferite procedee precum: crioterapie, electrocauterizare, sau prin folosirea bisturiului electric.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

pentru cateva detalii in plus despre aceasta afectiune puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/verucile-sau-condiloamele-genitale_9027

IOANACM

acum 12 ani

SI EU AM CONDILOMATOZA, DAR ACUM ACUM CATIVA ANI MI LE-A CAUTERIZAT DOMNUL DOCTOR SI DE ATUNCI NU MI IESIT DECAT UNA CRED, IES ORICUM, CRED CA DEPINDE DE ORGANISM, DE IMUNITATE, EU AM FACUT SI UN TRATAMENT CU NISTE PASTILE ISOPRINE. SI A FOST BINE

cosma ioana

acum 12 ani

si eu am hpv si la inceput ma tratam prin electrocauterizare dar am renunta ptr ca durea prea tare dar mai dat domnul doctor o solutie cu care ma fac si imi ard bubitele. imi apar mere cand cred ca am scapat apar din nou. as vrea sa stiu dak o sa scap vreodata

Radu

acum 12 ani

Da pacatos acest virus. Si eu am aceasta problema de cateva luni.. Imi apar 2-3 mici le tratez si apar altele chiar atunci cand cred ca am scapat... E destul de frustrant si deranjant pentru ca viata mea s-a schimbat total. Totusi sper cu timpul sa se rareasca eruptiile. Stresul nu ajuta in niciun caz. Am luat si eu isoprinosine 10 zile pe luna 6 pe zi. Oare trebuie sa iau mai mult timp ? O luna sau mai mult timp ? Am observat ca in timpul tratamentului nu mai ieseau.

Uff.. :( Poate ma ajuta cineva cu un raspuns...