Condiloame anale. Rog raspuns!

HPV

Postata de membru214898 cu 12 ani in urma.

NU eu sunt pacientul cu probleme, dar sper sa ma puteti ajuta. Fratele meu a fost diagnosticat cu hpv, (din pacate nu stiu detalii cum ar fi tipul de tulpina). I-au fost cauterizate condiloamele din zona genitala(ele se vindeca destul de repede) ,a inceput si tratamentul pentru imunizare. Ulterior in urma unei analize , daca nu ma insel colonoscopie se numeste i-au descoperit condiloame si in anus (nu in zona anusului), care trebuiesc tratate chirurgical. Intrebarea mea este: Virusul poate dezvolta condiloamele in acea zona doar daca persoana a intretinut relatii sexuale anale? Am auzit aceasata speculatie si m-am inspaimantat gandul ca el poate fi bisexual, chiar daca este foarte greu pentru mine de crezut pentru ca intotdeauna a avut cate o PRIETENA! Repet condiloamele din anus se datoreaza strict unei relatii sexuale cu penetrare anala?
Va multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in privinta diagnosticului leziunilor obiectivate la colonoscopie, un examen histopatologic va lamuri diagnosticul corect.