Citire Diagnostic

HPV

Postata de Florin0993 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, o matusa m-a rugat sa o ajut cu diagnostic citologic PAPC2 pentru ca este ingrijorata si nu mai are rabdare pana ajunge la medic pentru a i se citii.Pe buletinul de diagnostic scria in felul urmator:
Diagnostic Citologic PAPC2.Descriere citologica
Celule intermediare, superficiale, parabazale, abundent, aflux, granulocitar, metaplaziate reactive, listiocite.
Acestea erau insemnate.Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Rada

acum 12 ani

Cred ca are o inflamatie a colului, o rana pe col, dar nu foarte grava. Nu are cancer. Se va vindeca cu tratamentul pe care i-l va da doctorul: ovule, antiinflamatoare, spalaturi vaginale, antibiotic ori poate cauterizare. Dupa ce face tratamentul, trebuie NEAPARAT sa mearga la control pt a se vedea daca s-a vindecat ori trebuie repetat tratamentul. Multe femei fac tratament si nu mai merg la control dupa incetarea lui, ceea ce este o foarte mare greseala. Sanatate.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

acest rezultat trebuie comunicat medicului ginecolog pentru interpretarea in contextul examinarii clinice.