Cel mai sigur test HPV

HPV

Postata de valeriastoian cu 9 ani in urma.

Buna,
Mi-am facut PapaNicolau si sunt suspecta ca as avea HPV. Am aflat ca cel mai sigur test pentru a vedea daca am sau nu HPV este cel pe care il fac cei de la Personal Genetics. Cica sunt singurii care depisteaza prezenta virusului indiferent de stadiul infectiei spre deosebire de restul tehnicilor folosite in Romania, prin care nu se identifica virusul in 30% din cazuri .

A facut careva testul la acest centru: ***.ro?

Raspunsuri (1)

andrame 87

acum 9 ani

Hpv se stabileste prin papanicolau, si dc e ceva incert ,se face o colposcopie, care adevereste sau neaga prezenta virusului, nu stiu dar presupun ca personal genetics se refera la genotiparea hpv, adica identificarea tulpinilor prezente de hpv. Acest test costa 100 euro,atat am dat eu la un centru. In cazul meu( foarte dificil si pt medici) a fost bn sa l fac, dar nu a fost mare folos , mai bn e sa investesti in tratament ,mai ales ca la depistarea timpurie, se trateaza foarte repede, usor, si apoi se fac papanicolauri la jumatate de an. Bafta!