Cat de grav este?

HPV

Postata de MembruMobileApp1519982114 cu 6 ani in urma.

Buna ziua!
Daca mi au iesit gerotipare hpv: 6, 42,54, 62(LR),53( posibil HR),56(HR)
ASCUS
este grav? Ssu cat de grav este?
Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 6 ani

LR inseamna "risc scazut", HR inseamna "risc crescut".
De aici incolo sunt multe comentarii care tin de contextul individual al persoanei care are aceste rezultate pt test HPV.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
adresa_web_filtrata

MembruMobileApp1519982114

acum 6 ani

Multumesc, dl doctor!
Contextul individual : nesansa a facut ca prietenul sa fie infectat cu acest virus, iar ea sa l ia ( e vorba de fata mea); are 19 ani; de cand a aflat- octombrie- nu a mai avut contact sexual si a urmat tratament cu isoprinosine si cerviron trei luni.
Urmeaza sa mearga la control ( recomandare
Colposcopie, ecografie transvaginala si examen cimplex de secretie vaginal - flora cocobacilara
Pana la control, voiam sa stiu cat de grav este ce are , daca mi puteti spune...