Cancerul genito-mamar si metode de prevenire a lui (paptestul, colposcopia, histeroscopia, ecografia si mamografia)

HPV

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

am 22 de ani si am dureri usoare la sanul stang care se manifesta prin injunghiere. Ce test imi recomandati?

Raspunsuri (4)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

am diagnosticata cu nodul col uteri 2mmm.nu mi s-a dat nici-un fel de analize suplimentare .am intrat la menopauza de 5 luni.ce ma sfatuiti sa fac?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Am 27 de ani si in familia mea sunt foarte multe cazuri de cancer in special mama (la ovare).Fac regular ecografie la sani si ovare,pap testul iar de recent am facut proba HPV si am iesit pozitiva la tipul 31(risc crescut)dar pap testul negativ.Are rost sa-mi fac vaccinul pentru Hpv daca sunt pozitiva la tulpina 31?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Daca nu exista pap test si mamografie gratuite, ce trebuie sa fac pentru ca ma confrunt cu grave probleme in ambele parti. Va multumesc. Scrieti-mi pe adresa mea de e-mail, daca e posibil.

Alecu Giovana

acum 8 ani

As dori sa stiu de ce numai femeilor cu virsta de 40 de ani se face gratuit? si nu si femeilor cu virsta intre 35 si 40 de ani ? va rog astept raspunsul. MULTUMESC