Cancerul de col uterin este curabil daca este detectat devreme

HPV Cancer de trompa uterina

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

am facut testul si am descoperit ca am celule modificate acum astept sa i-mi vina rezultatul la genotipare.ma costat 3 mil .nu e asa de mult in comparatie cu stresul.e cumplit.nu stiu ce ma asteapta dar sper sa rezist .va multumesc

Raspunsuri (28)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

cite stadii de cancer de col sunt si simpt matologia lor?

Eugenia

acum 13 ani

Foarte eficiente in cancerul de col sunt urmatoarele:
Ceai verde in loc de apa!!!!
Best Serrapeptase 3 capsule de cate 40.000 unitati cate una luate pe stomacul gol la 2 ore dupa masa
Reishi SE 2 capsule de 2 ori/zi in timpul meselor si Essiac sub forma de capsule ca e mai ieftin, se numeste Ojibwa Herbal Extract. cate 1 capsula de 3 ori/zi inainte de masa cu 30 min

Dupa 3 luni de tratament faceti pauza vre-o 2 saptamani si apoi puteti relua cura

Eugenia

acum 13 ani

le gasiti le netten.ro la preturi mai mici

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Soacra mea a fost operata de cancer de col in decembrie 2007 si pt ca nu s-a pastrat si a depus efort,desi doctorul i-a zis sa n-o faca, o sa sufere o noua opeeratie. Asa ca pastrati-va doamnelor ca alta viata nu mai aveti de trait!

comentarii utilizatori

acum 16 ani

as vrea sa stiu mai multe despre cancerul de clo uterin, deoarece mama mea este suspecta de aceasta boala.
As vrea sa stiu daca te operezi de cancer de col uterin mai poti avea copii.

serbu monica

acum 12 ani

am 31 de ani si urmeaza sa ma operez de cancer de col uterin nu o sa mai poata avea copii la operatie i se va scoate colul si probabil si ovarele si trompele oricum sigir nu va mai putea face copii

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sunt alina am 26 ani in urma cu 3ani am inceput sa fac injectii contraceptive in urma carora am menstruatie o data la 3,4 luni am fost la medic si mia spus ca e ceva normal.In data cand ar trebui sa am menstruatie si eu nu am ,am o scurgere albicioasa si dureri la sani .Va rog sami dati si mie cateva sfaturi in legatura cu ce vam scris mai sus ce sa fac ?multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mi`am inceput viata sexuala la 17 ani impreuna c prietenul meu.acum am 18 am.din luna decembrie au inceput sa`mi apara in zona vaginala niste negi..de fapt ceva de genul negilor ptr ca nu stiu ce sunt...nu stiu ce sa fac ptr k la medicul ginecolog mi`e frica sa ma duc...cu parintii nu pot discuta.imi putetzi da un sfat?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

inainte de test ar trebui sa stau nespalata 3 zile?!!nu am inteles...adik sa nu ma spal in vagin?la asta va referiti?

Elena991510

acum 15 ani

Negii aia sunt datorati infetiei cu HPV, trebuie sa urmezi neaparat un tratament ca altfel, peste ceva timp, lucrurile se complica

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am fost op in mai 2007 de neo col uterin std 1A2.Nu am facut radioterapie ci numai operatia si as dori daca se poate sa ma informati ce analize sau investigatii trebuie facute si din cate in cate luni.mentionez ca dupa operatie am avut o retentie vezicala...dr a spus ca in general asa se intampla dupa astfel de operatii.astept un raspuns.VA MULTUMESC MULT SI SANATATE MAXIMA!

iuliu3

acum 15 ani

si eu sunt operata de f multi ani si sunt bine.exista 4 stadii de cancer uterin din cate stiu eu....dar cel mai bine e sa te prezinti la medic cand stii ca ai asa ceva din timp si rezultatele vor fi ok. sanatate maxima va doresc din suflet.

Dorina6899908

acum 15 ani

In primii 2 ani se face din 3 in 3 luni control ginecologic si anume:consult,lama si papanicolau.La un medic bun, care face ecografii abdominale,tot la acelasi interval,se face ec. pt. toate organele din cavitatea abdominala.Se urmareste in mod special sa nu apara adenopatii pelviene si lomboaortice.Aceste controale se fac obligatoriu chiar daca starea de sanatate pare buna.In urmatorii 3 ani,pana la 5 ani,se fac aceste controale la 4 luni.Odata pe an se face o radiografie pulmonara amanuntita,o ecografie transvaginala,la med. ginecolog,tot la el un tuseu rectal.Este f. bine sa fie aceiasi medici,pentru a sti problemele si a avea o continuitate.In rest,fara efort,vitamine,antioxidanti,detoxifiere a organismului,daca poti cu Colon Cleanse,eu am facuto,este fff. buna.Daca acest neo.. a fost in urma HPV,mare atentie la partener caci se poate reinfecta caci el ramane purtator,toata viata.Acest mesaj vine de la o persoana operata acum 2 ani si 7 luni,acelasi diagnostic.Ma simt ff. bine.Daca mai ai intrebari, cu placere.Multa sanatate.Trebuie sa adaug ca nu se ia,pana la 5 ani tratament cu estrogen sau progesteron.Mie med. ginec. mi-a recomandat vit. A si E, zece zile pe luna.

Dorina6899908

acum 15 ani

Da, fara spalaturi intravaginale si contact sexual.

Dorina6899908

acum 15 ani

Daca se face histerectomie totala,adica se scoat uterul,ovarele si trompele,este clar ca nu se mai pot face copii.Daca se face doar o conicizare,atunci se pot face copii ,caci tot aparatul ramane intact.Depinde de stadiul bolii si de ce hotaraste medicul specialist.Multa sanatate.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 40 de ani si anul trecut am fost operata de cancer pe colul uterin in italia unde locuiesc si acum.aceasta boala daca o descoperi la timp nu are riscurii mari daca este la un nivel mic se poate face o cauterizare (o interventie locala)dupa care trebuie sa faci testul papanicolau la 6 luni sa vezi daca evolueaza in continuare sau s-a oprit in acel punct.daca nu va trebui sa scoti uterul ceea ce am facut eu chiar daca nu era exagerat de grav dar pt.linistea mea am decis sa il scot.copii nu poti sa mai faci in nici un caz chiar daca nu scoti uterul medici iti interzic sa mai faci copii.multa sanatate si curaj ca nu este imposibilul sa scapi de el.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

trebuie mers la doctor de cel putin doua ori pe an si facute niste teste sigure. sanatate

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Daca ai o viata sexuala activa, cred ca papanicolau de doua ori pe an este suficient. Daca ai peste 40-45 de ani cred ca macar o data pe an este ideal sa faci acest examen. Si desigur, de cate ori iti recomanda medicul. Multa sanatate!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sant operata de 2 ani de cancer pe col si iradiata parerea mea e sa reveniti dupa operatie la viata de dinainte cu mult optimism si veti vedea ca totul va fi bine eu mi am reluat serviciul dupa 3 luni si muncesc 10 ore pe zi si am speranta ca totul va fi bine

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sunt operata de 3 ani de cacer de col stadiu 1A sunt bine ganditi POZITIV cel mai important

Pag 1 din 2