Cancerul cervical - stadializare si tratament

HPV Cancer cervical

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

vaccin pt sterilizarea generatiilor viitoare...

Raspunsuri (8)

paula59113279

acum 15 ani

In urma unui test PAPANICOLAUam avut rezultat:Modificari celulare benigne--METAPLAZIE,Anomalii celulare glandulare AGC(ATIPICAL) SI CA EVALUARE -Aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneza ,CARACTERIZARE GENERALA-Anomalii ale celulelor CLASIFICARE PAPANICOLAU -cLASA A 3 A Toate aste inseamna ca intram in categoria cancerului de col uterin?Ma poate lamuri cineva?SA MI FAC GRIJI?Acum 8 ani am avut o rana pe col uterin care afost cauterizata, are vreo legatura cu acest rezultat???

simona312112347

acum 15 ani

La ce sterilizare te referi...? In ce sens...?

Dorina6899908

acum 15 ani

Cand ai primit acest rezultat,nu se poate sa nu-ti fi spus medicul gin. despre ce este vorba. Papa nicolau 3 inseamna displazie cervicala, la granita intre benign si malign. Deci trebuie mers ,in continuare, la gin. si tratament sau intrvenie ,depinde ce hotarare ia medicul.

Dorina6899908

acum 15 ani

scuze pt. greseala de tastare.....interventie.

paula59113279

acum 15 ani

nelamurirea era displazia cervicala,dar acum am inteles

Elena991510

acum 15 ani

ce s-a mai rezolvat intre timp????

paula59113279

acum 15 ani

Dr.m a trimis imediat sa mi fac tratamentul cu niste ovule(colpotrophine)si nu mai stiu exact .In timpul tratamentului am ramas insarcinata ,am facut un copil ,l am nascut acum 4 luni.Dar vreau sa repet din nou testul Papanicolau ca mi e frica sa nu fie o recidiva,mai ales la ce mi ai spus ca era la granita dintre benign si malign.Nu vreau sa fiu criticata ptr.un test facut mai demult ,dar am vrut sa fiu lamurita cu displazia.Oare se poate recidiva?O sa merg saptamana viitoare la Dr. si ti voi spune.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

intrebare; de ce dupa ce intretin relatii sexuale cu sotul meu am sangerari vaginale,minore dar sant mereu