cancer uterin

HPV

Postata de DIDA157325 cu 14 ani in urma.

cancerul de col uterin se face numai daca ai prezent virusul hpv?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Se poate face si din cauza unei rani pe colul uterin,netratata timp indelungat. Daca acest cancer poate evolua intr-un timp de 10-14 ani,infectia cu virusul Hpv actioneaza mult mai repede,cam in 2-3 ani.

Sheila

acum 14 ani

Cancerul de col uterin poate sa apara din mai multe motive, unele dintre ele sunt: o viata sexuala inceputa la o varsta frageda, parteneri sexuali multipli, femeile cu mai mult de 5 sarcini, fumatul, utilizarea pe termen lung a anticonceptionalelor
Numai bine