cancer de col

HPV

Postata de mihaelaa200 cu 12 ani in urma.

cancerul de col se poate depista numai prin papanicolau sau si in alte moduri?

Raspunsuri (3)

google

acum 12 ani

Simptome şi Diagnostic

Sângerare anormale din vagin este cel mai comun simptom precoce. Sângerare anormale include sângerare după menopauză sau între perioadele menstruale şi a perioadelor care sunt neregulate, grele, sau mai mult decât în mod normal. Una din trei femei cu sângerare vaginală după menopauză a cancerului endometrial. Femeile care au sângerare vaginală după menopauză ar trebui să vezi un doctor cu promptitudine. Un apos, sânge-o nuanţă de descărcare de gestiune poate, de asemenea, să apară. Menopauză femeile pot avea un vaginale descărcarea de gestiune pentru mai multe săptămâni sau luni, urmate de sângerări vaginale.

Dacă medicii suspect de cancer endometrial sau dacă rezultatele testelor sunt Papanicolau anormal, medici pot efectua o biopsie endometriala. Acest test detectează cu acurateţe de cancer endometrial mai mult de 90% din timp. În cazul în care diagnosticul este încă incertă, medici efectua dilatarea şi chiuretaj (D si C (a se vedea Simptome şi Diagnostic de ginecologica Tulburări: dilatarea şi chiuretaj), in care tesutul este fragmentat de la uterine lining. În acelaşi timp, medicii mai vedea interioare a uterului, folosind un subtire, flexibil, vizualizarea tubului introdusa prin vagin şi de col uterin în uter într-o procedură numită hysteroscopy.

Dacă este diagnosticată cu cancer endometrial, unele sau toate dintre următoarele proceduri pot fi efectuate pentru a determina dacă cancerul sa extins dincolo de uter: teste de sânge, testele funcţiei hepatice, o radiografie toracică şi tomodensimetrie (CT) sau imagistica prin rezonanţă magnetică (MRI). Alte proceduri sunt uneori necesare. De aşteptare se bazează pe informaţii obţinute de la aceste proceduri şi în timpul intervenţiei chirurgicale pentru a îndepărta de cancer.

da

acum 12 ani

Se poate det si din analiza sangelui, respectiv a unor markeri tumorali/ Este o analiza speciala, valorile acestor markeri tumorali, arata existenta sau nu, a cancerului ovarian.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie ce simptome aveti, de cat timp, cand se manifesta, in ce context au aparut, etc?

va urez o zi buna