cancer col uterin?

HPV

Postata de raluca6041451 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , mama mea in urma unui test papanicolau care doar stiu ca nu i-a iesit bine dar nu stiu nr a tot facut o serie de analzie din care ultimile au fost injectie cu iod ,RMN si perfuzi nimeni nu i-a zis inca nimic si inca asteapta rezultatul.Stie cineva ceva despre acest iod de ce se injecteaza?Mama mea este plecata din tara si nu stiu daca nu ne zice tot sau doar inca nu stie.Inainte de testulpapanicolau avea sangerari si stari de oboseala..

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Cu ajutorul substantei de contrast iodata, administrata intavenos, se pot distinge mai bine, cu mai multa claritate anumite organe ,vase sanguine ori tesuturi in timul efectuarii RMN-ului.

raluca6041451

acum 11 ani

Multumesc mult de raspuns..m-ati mai luminat :).Asteptam rezultatul cu diagnosticul acum.