buna

HPV

Postata de Dan130115310 cu 15 ani in urma.

Am facut testul papanicolau mi a iesit CIII dupa tratament l am repetat dar acelasi rezultat CIII,am facut o biopsie si astept rezultatul.Mi s a spus ca trebuie facuta o conizatie dar in functie de biopsie.Nu se poate fara operatie?Stie cineva ce inseamna asta?Imi puteti recomanda un medic din TIMISOARA pentru aceasta interventie daca e cazul.In plus s a constatat ca sunt purtatoarea virusului HPV.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

Daca este HPV, trebuiesc extirpate neaparat celulele afectate de acest virus.CIII inseamna displazie, esti la granita dintre benign si malign. Vei vedea care este rezultatul biopsiei si cred ca este cel mai bine de facut aceasta interventie caci, mai tatziu ,se va complica si vei ajunge la histerectomie totala. Nu sunt din Timisoara asa ca nu te pot ajuta, la Cluj as avea un medic fff. bun. Multa sanatate!

B.3

acum 15 ani

Doctorul Grigoras am inteles ca e foarte bun...Ar mai fi si doctorita Iuhas si altul foarte bun Cioata..toti la spitalul odobescu...multa sanatate si curaj!o sa fie bine!

Florian Alex

acum 15 ani

Eu iti recomand sa faci cariotiparea sau tipajul pentru hpv pentru a vedea daca esti purtatoare de hpv care ar determina cancerul de col uterin. Indiferent de situatie ar trebui sa mergi la un medic dermatolog pentru cauterizarea leziunilor sau a papiloamelor.