Buna!

HPV

Postata de Diana699 cu 10 ani in urma.

Buna, as dorii sa ma ajutati sa interpretez o Colposcopie , a mamei mele sunt foarte speriata chiar nu ntelegem nimic si sunt foarte speriata sa nu fie cancer . ,, Pe ambele buze ale exocolului zona de transformare cu sechele glandulare - mici chiste Nasth si glande cu guleras. Vaculorizatie dilata,dar tipica ..Pe baza anterioara 2 zone iod negative cu contur regulat , in rest colul este iod pozitiv . c maluzii- col adenomatos " .. Va rog sa ma ajutati si scuze daca am gresit vreun cuvant dar cu greu am inteles scrisul.. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

ramona

acum 10 ani

colposcopia nu iti arata daca este cancer, doar vede ca nu este ok tesutul ( sau este ok) ce recomandare ai primit de la medicul care a facut colposcopia? sa faca erad, conizatie, biopsie? cancer iti spune doar rezultatul histopatologic( cand se scoate bucatica de col cu probleme) si imunohistochimia. de obicei dupa ce face colposcopia ( adica se uita cu un microscop pe col), medicul recomanda alte analize sau direct o mini interventie prin care se scoate o bucatica( la mine un bob de mazare) din tesut ca sa elimine displazia (rana). daca nu a fost in stare sa va explice sau sa va recomande un tratament mai bine schimbati medicul.