Buna ziua! Am nevoie de parerea unui medic gginecolog?

HPV Dezechilibrul pH-ului vaginal Ginecologie Infectie vaginala Vaginita bacteriana
+2
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1505141145 cu 6 ani in urma.

Mi-am facut o analiza a secretiei vaginale deoarece in ultimul timp mi se pare ca am o secretie mai abundenta si nu stiam de ce. Urmeaza sa ma programez la un doctor pentru interpretare dar pana ajung acolo as dori o parere in legatura cu rezultatele.

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau
colorat) :
Celule epiteliale poligonale-relativ frecvente;
Celule epiteliale rotunde-rare;
Celule cu aspect de "clue cell"-absente;
Leucocite-rare;
Hematii-absente;

Trichomonas vaginalis-absent;
Levuri-absente;
Flora bacteriana:
Frecventa flora lactobacilara.
Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.
Cultura fungi:
Pe mediul Sabouraud - nu s-au dezvoltat colonii de Candida spp.
Cultura din secretii vaginale:
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 grade Celsius (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacteriaceae).

Care credeti ca ar fi motivul secretiei? Este normala?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.