Buna!HPV?

HPV

Postata de mirunasorana cu 13 ani in urma.

mi-au aparut niste bubite pe labiile externe,dar dermatologul a zis ca nu poate sti exact acum daca e HPV.le tratez cu condyline,dar mi s-a spus ca sunt condiloame dar nu nea[parat e HPV?ginecologul zice ca ar fi de la chilot sau de la ras ,am facut lama si bacteriologic e bine,nu am nimic,dar Papanicolau nu mi-a dat calificativ,a a scris ca e inflamatie si sa revin peste 4-6 luni pt un nou examen citologic. mi-e f teama sa nu fie HPV si sa nu fac cancer de col.medicul ginecolog zice ca e in regula,ca e doar inflamatie poate de la spalaturi,sau de la contact.dar mie mi se pare cam superficial,pt ca asistenta de la particular care mi-a luat lama a zis ca am colul f rosu si iritat.bine ca eram si inainte de menstruatie.am scurgere ,sunt umeda mereu si mai ales la contact ma umezeam f tare.in plus am si tensiunea marita,14,5 si azi am avut-o 13,8.probabil si de atata stress.Acum iau NONI sirop ,dar dr dermatolog mi-a recomandat preventiv Isoprinosine.CE ma sfatuti?CREdeti ca ar fi HPV?sa iau ambele pt imunitate?si Isoprinosine si NONI in acelasi timp?sau as putea lua Noni si Cat,s and claw?Va rog din suf;let ajutati-ma!partenerul nu are nimic .Multumesc!

Raspunsuri (4)

Mioara

acum 13 ani

...partenerul tau nu are nimic pt ca el este doar purtatorul acestui virus..probabil e si cel care te-a infectat ...daca ai sti cat de usor se poate preveni infectarea cu hpv ...pur si simplu sa-si spele penisul cu apa si sapun,inainte de contactul sexual .....
Iti doresc sanatate...si altadata foloseste prezervativul ...e pe locul 2,dupa abstinenta, in cadrul ''''metodelor''''de preventie a BTS,
ssanatate si s-auzim de bine!

mirunasorana

acum 13 ani

mersi!dar eu sunt convinsa ca nici 1 la % nu fol prezervativul intr-o rel de durata,e aberant ce spui.intr-o rel de 5 ani sau daca ai fi si casatorita sa fol prezervativul?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si inca ceva,virusul HPV daca e in organism se poate transmite prin orice contact sexual neprotejat si nu numai,cum sa se impiedice asta doar cu apa si sapun?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!OH MY GOD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pt MIOARA

raluca

acum 13 ani

Mergi la farmacie si cumpara Clotrimazol unguent, vezi poate iti vor trece aceste bubite, daca nu, mergi din nou la un control de specialitate.

M&M

acum 13 ani

RALUCA ARE DREPTATE;CEL MAI BUN UNGUENT ESTE CLOTRIMAZOL-UL!