Buletin de diagnostic citologic cervicovaginal

HPV

Postata de Florentina98120 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! in primul rand.. vreau sa stiu daca aceste examen e unul si acelasi cu cel de papanicolau.
si in al doilea rand ..as vrea daca exista vreun doctor sa imi raspunda la ce mi-a iesit in acest examen(citologic cervicovaginal):
-tip frotiu:clasic(conventional)
-calitate frotiu: satisfacator pt evaluare
-celule endocervicale:rare
-rezultat:negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna
si la sfarsit scris cu pixul de dansa... frotiu moderat inflamator (tbs)

AS vrea sa stiu ce inseamna... pt k doctorul meu mia zis ca este vorba de ectopie. si as vrea si o alta parere!!
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acest buletin se mai poate numi si Papanicolau; este descris un proces inflamator ( posibil infectie genitala). Este indicat sa efectuati si examenul secretiei vaginale pentru confirmarea sau nu a infectiei si , dupa caz, cauza infectiei.

Doctorulstietot

acum 10 ani

Examenul Papanicolau nu da un diagnostic. Trebuie sa faceti o colposcopie care sa precizeze daca exista sau nu o leziune . Obligator faceti culturi din col: chlamidia, mycoplasma- ureaplasma, ex. bacteriologic general.