buletin citologic cervico vaginal

HPV

Postata de silviasilvia cu 12 ani in urma.

Buna seara. in primul rand ..examenul citologic este acelasi cu testul babes papanicolau? am solicitat un test babes papanicolau si am primit rezultatul anelizelor cu aceasta denumire : " buletin citologic cervico-vaginal" .
Rezultatele sunt : Prelevare de la nivelul : exocervical, endocervical, vaginal ( acestea sunt bifate).
Examenul citologic: Esantion satisfacator : da (bifat)
negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna (bifat)
alterari celulare benigne(bifat)
tesut de reparare (bifat)
Examen citologic 12 luni(bifat)
Concluzii : 1 Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
2: Modificari regenerative tipice.
Citodiagnostic Babes Papanicolau: clasa II.
Asistena mi-a spus doar ca a iesit bine . cica daca ar fi fost clasa III ni-m fi pus un semn de intrebare . D-voastra ce parere aveti? puteti sa-mi explicati mai detaliat ce inseamna aceste rezultate?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Medicul dvs ginecolog, nu asistenta, trebuie sa va interpreteze rezultatele.

silviasilvia

acum 12 ani

am cerut acest lucru . dar mi-a s-a spus ca imi va da acelasi respuns. probabil era prea ocupat. x-(

Iuli

acum 12 ani

Pai medicul cand v-a spus sa faceti analizele nu v-a spus sa va intoarceti cu ele?! Pai altfel de ce le-ati facut? Va puteti face o programare atunci, daca chiar nu v-a chemat el inapoi.