Biopsie

HPV

Postata de birsanclaudia cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Mama mea are 47 ani si se pare ca are cancer de col.Nu avem certitudinea pentru ca ii este teama sa faca biopsia pentru ca ea crede ca biopsia ii poate declansa cancerul sa se extinda la alte organe.As avea nevoie de un sfat in legatura cu biopsia; nu afecteaza in nici un fel recoltarea de tesut astfel incat sa se extinda?Multumesc!

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 13 ani

Nu este adevarat..............nu se intampla asa ceva. Este bine sa faca biopsia, sa vada despre ce este vorba, cu cat mai repede cu atat sansele sunt mai mari.

mimi

acum 13 ani

nu e adevarat, si eu am facut biopsie la san.

cornelia

acum 13 ani

Mie, in urma unui examen Papanicolau mi s-a recomandat sa fac de urgenta un chiuretaj biopsic, al carui rezultat a fost displazie severa. Mi s-a recomandat operatia cat mai repede (histerectomie). M-am operat la Cluj in septembrie 2009, rezultatul histopatologic - carcinom in situ (grad 0). Am 54 de ani, ma simt bine, nu am facut alte tratamente. Ma puteti contacta - [email protected]

petcu denis

acum 13 ani

buna

iulia vasilief

acum 11 ani

Si eu m-am operat anul trecut in vara. In timpul tratamentului ar fi bine daca ar lua si ceva vitamine care sa o ajute sa reziste la stres .
Eu iau Graviola de 600mg de dinainte de operatie si ma simt foarte bine, valorile la analize sunt ok. Acum iau mai putine, doar de intretinere....
Le-am luat de la Cluj, dar se gasesc si pe internet www.naturanoastr.ro
E foarte important se ti sub control si celelalte functii ale corpului si sa iti verifici toate organele, sa nu cumva sa apara in alta parte cancerul, dupa operatie.

ioana

acum 13 ani

Si eu am fost diagnosticata cu acest tip de cancer la varsta de 30 de ani.In prima faza mi s-a facut o biopsie si mi s-a extirpa to parte din colul uterin(conizatie). Aceasta portiune de col a fost trimisa la anatomopatolgie si s-a concluzionat ca trbuie sa fac histerectomie totala. Au trecut aproape 4 ani de atunci , deci eu va sfatuiesc sa faceti aceasta biopsie